Gratiskonsert på Torvet

Kom deg ned til sentrum, ta plass sammen med hundrevis av andre musikkelskere. Startskuddet for enda en deilig sommerdag i Risør.

Tid
12:00–13:00
Sted
Torvet
Gratis
Publikum som applauderer
Foto: Liv Øvland

Om konserten

Du kan sette deg fremst på benkene og være inne i bobla. Eller du kan stå litt lenger bak og sladre om så mangt mens du hører musikken i bakgrunnen.

Kanskje du egentlig bare skulle handle noe kjapt, men endte opp med å bli en times tid. Godt og blandet er stikkordet for hva vi byr på. og Frode Larsen avslutter hver økt med sine finurlige tanker og kommentarer.

Fjorårets gratiskonserter var smekkfulle, og det gikk varmt i både vaffeljernet og kaffetrakteren. Dette er folkefest. Dette er musikk-sommeren i Risør.

Tilleggsinnhold

Konsertprogram

Fem dager med ulikt program og besøk fra de aller fleste av årets artister. Sebastian Haukås er Torv-general, og denne daglige samlingen er startskuddet på dagens musikalske fest i Risør.

Velkommen til Torvet!

Program: Tirsdag 23. juni

Det blir en velkomsthilsen og trudelutt fra kunstnerisk leder Tine Thing Helseth.

Vi følger tradisjonen med at musikere som er med på Blåsekurset, og kursleder og Gratiskonsert-general Sebastian Haukås, skaper god Torvstemning.

Ikke minst: Høytidelig åpning av JarlesStorløkkens festival i festivalen, med fokus på én ikke-klassisk artist. Dette blir altså en føljetong fra Jarle gjennom årets fest. Følg med!

Medvirkende:

  • Sebastian Haukås, trompet
  • Jarle Storløkken, gitar
  • Musikere fra årets Blåsekurs.
Program: Onsdag 24. juni

Musikerne fra Blåsekurset varmer opp, før de fire herrene i strykekvartetten Schumann Quartet, får briljere i solsteiken.

Til slutt får dere et lite hint om hva Mari Eriksmoen skal by på i Hollenderhagen rett etter Torvkonserten. Kort sagt: Skaff deg billetter til Maris sangskatter!

Medvirkende:

  • Mari Eriksmoen, sopran
  • Schumann Quartet, strykekvartett
  • Sebastian Haukås, trompet
  • Jarle Storløkken, gitar
  • Musikere fra årets Blåsekurs.
Program: Torsdag 25. juni

Vi slår på stortromma og triller ut et piano på Tovet, noe som ikke gjøres hver dag. Men så er det jo ikke hver dag vi får Håvard Gimse på piano og Eivind Ringstad på bratsj til å skape deilig sommerstemning.

Medvirkende:

  • Håvard Gimse, piano
  • Eivind Ringstad, bratsj
Program: Fredag 26. juni

Både Tine og Sebastian har artist-søstre, og denne dagen skal de sammen spille noe de også fremførte i bryllupet til Tine og Sebastian, for herrens år siden.

Også får vi bli bedre kjent med stryketrioen Trio Leikínn som dere kommer til å høre mye av gjennom festivaluka.

Medvirkende:

  • Amalie Thing Helseth, cello
  • Sofie Haukås, trompet
  • Trio Leikínn, stryketrio
  • Sebastian Haukås, trompet
Program: Lørdag 27. juni

Før den store Festkonserten på Stangholmen blir vi bedre kjent med KAjsa Balto som er en av stjernene på Stangholmen.

Og som tradisjonen krever avslutter vi med «Ut mot havet» av Edvard Fliflet Bræin.

Medvirkende:

  • Kajsa Balto, sang/joik
  • Sebastian Haukås, trompet